Tarım İşletmeleri (TİGEM) Personel Alımı 2023
 1. Anasayfa
 2. Kurum İş İlanları

Tarım İşletmeleri (TİGEM) Personel Alımı 2023

0

TİGEM KPSS 70 Puan 50 Personel Alımı

Tarım işletmeleri 50 personel alımı yapacağını duyurdu. Yayınlanan ilana göre Tarım İşletmeleri personel alım kuralları belli oldu. Başvuru için aranan şartlar TİGEM tarafından belirlenecektir. Ancak genellikle, KPSS puanı, eğitim düzeyi ve mesleki deneyim gibi kriterler göz önünde bulundurulabilir.

Başvuru için, TİGEM’in resmi internet sitesi veya yayınladığı ilanlar aracılığıyla yapılabilir. Adaylar belirtilen şartları karşılamalı ve gerekli belgeleri (özgeçmiş, diplomalar vb.) sunmalıdır. Sınav ve atama yönetmeliği gereği yapılacak olan yazılı ve sözlü sınavlar sonucunda adaylar belirlenecektir.

TİGEM Hangi Alanlar Kaç Kişi Alacak ?

TİGEM, 7 farklı alanda toplam 50 sözleşmeli personel alımı yapacak. Alımlar, lise, ön lisans ve lisans mezunu adaylar arasından gerçekleştirilecektir. Başvurular, aşağıdaki sayıda ve alanlarda yapılacaktır:

 • Tarla Bitkileri: 9 Kişi
 • Bitki Koruma: 1 Kişi
 • Tarımsal Yapılar ve Sulama: 6 Kişi
 • Zootekni: 3 Kişi
 • Veteriner Hekim: 12 Kişi
 • Bilgisayar Teknikeri: 9 Kişi
 • Veteriner Sağlık Teknisyeni: 10 Kişi.
Tarım İşletmeleri (TİGEM) Personel Alımı

Tarım İşletmeleri Personel Alım Şartları

Tarım İşletmeleri personel alımında adayların, 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 7. maddesinde belirtilen genel şartları taşıması şartı aranacaktır. Bunlar arasında; kamu haklarından mahrum olmamak, 18 yaşını tamamlamış olmak, görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak ve en az ortaokul mezunu olmak gibi nitelikler yer alır. Sözleşmeli statüdeki personel için ise yönetmelikle belirlenecek diğer özel şartlar söz konusu olabilir.

Eğitim şartı olarak adayların en az lise seviyesinde eğitim görmüş, Tarla Bitkileri, Bitki Koruma, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Zootekni, Veteriner Hekim, Bilgisayar Tekniker veya Veteriner Sağlık Teknisyeni bölümlerinden birinden mezun olması beklenir.

Ayrıca Tigem personel alımında adayların KPSS taban puanı şartı aranacaktır. Buna göre; lise için P94, ön lisans için P93 ve lisans için P3 puan türünden en az 70 puan almış olmaları şarttır.

TİGEM Personel Alımı Gerekli Belgeler Nelerdir ?

TİGEM Personel Alımı sınavına başvuru yapacak adayların sunması gereken belgeler:

 • Onaylı (Noter tasdikli ya da okul tasdikli ya da E-devlet çıktısı) diploma ya da mezuniyet belgesi (Eğitimini yurtdışında tamamlamış olanlar için diploma denklik belgesi)
 • KPSS sonuç belgesi (bilgisayar çıktısı)
 • Vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Herhangi bir özür durumu olan adaylar için sağlık kurulu raporu
 • İletişim ve e-posta bilgilerini içeren bilgi formu (Genel Müdürlük internet sitesinden alınacak).
Tarım İşletmeleri (TİGEM) Personel Alımı

Tigem Sınavı Nerede Yapılacak?

Gazi Üniversitesi Değerlendirme ve Araştırma Merkezi (GAZİÖDM), 18 Mart 2023 Cumartesi günü saat 10:00’da Ankara’da bir seans olarak yapılacak olan giriş sınavının yazılı kısmını düzenleyecektir. Sınav, 80 seçmeli sorudan oluşmaktadır ve süresi 120 dakika’dır.

Uygun adaylar, mezun oldukları programa göre KPSSP3, KPSSP93 veya KPSSP94 puanlama türlerine göre en yüksek puana sahip olarak belirlenecektir ve planlanan pozisyonların 10 katına kadar sıralanacaktır. Aynı puana sahip olan son adayla aynı puan olarak KPSSP3, KPSSP93 veya KPSSP94 puanlamasına göre aynı puana sahip olan adaylar da sınava davet edilecektir.

Sıralama listesi Genel Müdürlük tarafından duyuru panosu ve web sitesinde duyurulacaktır. Tigem personel alımı için sınava kabul edilen adaylara elektronik olarak bildirim gönderilecektir. Sınava katılma hakkı olan adaylar, 7 Şubat ve 20 Şubat 2023 tarihleri arasında banka/kredi kartı ile odeme.gazi.edu.tr web sitesi üzerinden 150 TL ücretini ödeyecektir.

Ödemenin ardından adaylar, basvuru.gazi.edu.tr web sitesine tıklayarak gerekli alanları doldurmalıdır. Sınav günü adaylar, aşağıdaki kimlik belgelerinden birini getirmelidir: Resmi ve TC kimlik numarası ile fotoğrafı olan TC Kimlik Kartı, Yeni Kimlik Kartı, geçerli pasaport, Mavi/Pembe Kart veya Geçici Kimlik Kartı.

GAZİÖDM sınav giriş belgesi ve kimlik belgesi olmayan veya kimlik belgesinin resmi özelliklerinin bozuk veya eksik olduğu adaylar sınava alınmayacaktır. Siyah kalem, silgi, kalem kıvırma makinesi, su (şeffaf bir şişede), peçete (şeffaf paketle veya paketsiz), kimlik belgesi ve sınav giriş belgesi dışındaki çanta, cüzdan, cep telefonu, hesap makinesi gibi eşyalara sınav binasında izin verilmeyecektir.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü personel alımı için başvuru formu linktedir.

İsbasvurusu.web.tr, ziyaretçilerine aradığı iş, yardım kampanyaları, başvurular hakkında detaylı bilgi vermeyi hedefler.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir