İstanbul Noter Çalışma Saatleri 2023
  1. Anasayfa
  2. Açılış & Kapanış Saatleri

İstanbul Noter Çalışma Saatleri 2023

0

Noterler yapılacak birçok resmi işlemin, devir işlemlerinin resmi ofisleridir. Noterde işlem yapacak kişiler istanbul noter çalışma saatlerini merak etmektedir. Sabah kaçta açılıyor, akşam kaça kadar işlem yapılıyor gibi soruların cevapları yazının devamındadır.

Noter Çalışma Saatleri İstanbul

İstanbul noter çalışma saatleri 09:00’da başlar ve öğle tatili 12:00 veya 12:30’da başlar. Öğleden sonra 13:00 veya 13:30’da mesai tekrar başlar ve 17:00’da son bulur. Noterler hafta içi her gün bu saatler arasında çalışır ve öğle arası iş kabul edemez. Öğle arasının süresi Noterliğin iş yoğunluğuna göre değişebilir.

Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

Noterlik dairesinde birçok resmi işlem yapılabilir. Bunlar arasında:

  1. Sözleşme imzalama: Noterler tarafından hazırlanan ve imzalanan sözleşmeler geçerlilik kazanır.
  2. Tapu işlemleri: Noterlik dairesinde tapu değişiklikleri, ipotek kaydı, ipotek silme, arazi satışı gibi işlemler yapılabilir.
  3. Evlilik cüzdanı düzenleme: Noterlik dairesinde evlilik tarihlerinin kaydedilmesi, evlilik cüzdanı düzenlenmesi gibi işlemler yapılabilir.
  4. Nüfus işlemleri: Noterlik dairesinde doğum, ölüm, evlilik, boşanma gibi nüfus işlemlerinin kaydedilmesi yapılabilir.
  5. Vasiyet: Noterlik dairesinde vasiyet metninin yazılması ve vasiyetçinin imzalaması gibi işlemler yapılabilir.

Bu liste tamamıyla kapsamıyor ve farklı ülkelerde farklı işlemler yapılabilir. Noterlik dairesinde yapılması istenen işlem hakkında daha fazla bilgi almak için, lokal bir noterlik dairesine başvurun.

Noterler Cumartesi Açık mı ?

Noterlik dairelerinin Cumartesi günleri açık olup olmaması yerel hükümetlerin veya noterliğin kendilerinin belirleyebileceği bir konudur. Bazı noterler Cumartesi günleri açık olabilirken, diğerleri kapalıdır. Cumartesi günleri açık olan noterlik dairelerinde yapılan hizmetler ve çalışma saatleri sabah 10:00 itibarıyla başlar akşam 17:00 itibarıyla kapanır. Detaylı bilgiyi nöbetçi noter bulma sitesinden görebilirsiniz. İl bazında sorgulama yaparak, size en yakın nöbetçi noterliğe ulaşabilirsiniz.

Nöbetçi Noter Uygulaması

Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği tarafından uygulanmaya başlanan nöbetçi noterlik sistemi 6 Nisan 2019’da faaliyete geçti. Bu uygulamanın sonucu olarak 2019 yılının eylül ayına kadar 265 bin 644 işlem gerçekleştirildi.

Bu işlemlerin hacmi kısa sürede 15 milyar lira oldu, bunun 12,5 milyar liralık kısmı ikinci el araç satışı, 2,5 milyar liralık kısmı ise ilk tescil işlemleriydi. Nöbetçi noterliklerde yapılan bu 265 bin 644 işlem için devlet tarafından 36 milyon liralık vergi ve harç tahsil edildi.

İsbasvurusu.web.tr, ziyaretçilerine aradığı iş, yardım kampanyaları, başvurular hakkında detaylı bilgi vermeyi hedefler.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir