Sağlık Bakanlığı KPSS Şartsız Personel Alımına Başladı! 2023
 1. Anasayfa
 2. Kurum İş İlanları

Sağlık Bakanlığı KPSS Şartsız Personel Alımına Başladı! 2023

0

Sağlık Bakanlığı KPSS Şartsız Personel Alımı, zaman zaman personel alımı yaparak kadrosunu genişletir. Bu alımlar, genellikle öğrenim görmüş sağlık personeli için yapılır ve alımların koşulları ve şartları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir. Öğrenim görmüş sağlık personeli için yapılan alımlar, genellikle hemşehri ilçe sağlık müdürlükleri ve devlet hastaneleri tarafından yapılır. Bu alımlar için ilanlar, resmi gazetede yayınlanır ve ilanlara uygun olarak başvuru yapılır.

Alımlar için başvuru yapacak adayların, ilgili alım koşullarına ve şartlarına uygun olması gerekir. Bu koşullar ve şartlar arasında en önemlileri şunlardır:

 • Öğrenim görmüş sağlık personeli olmak
 • Belirlenen yaş sınırının altında olmak
 • Türk vatandaşı olmak
 • Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği diğer koşulları ve şartları yerine getirmek

Başvuru yapacak adaylar, ilanlara uygun olarak gerekli belgeleri ve başvuru formunu doldurarak Sağlık Bakanlığı’na göndermelidir. Başvurular, belirtilen tarih ve zaman içinde yapılır ve başvuru süreci sonrasında adayların başarı durumları belirlenir. Başarılı olan adaylar, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yerlerde çalışmaya başlar.

Kontenjana Göre 413 Personel Dağılımı;

2828 sayılı Kanun kapsamında pozisyonlar ve şartlar açıklandı. Aşağıda belirttiğimiz pozisyonlara ve şartlara uygun personel alımı yapılacaktır. Sağlık Bakanlığı KPSS Şartsız Personel Alımı;

Lise Mezunu: 200 Memur

Ön Lisans Mezunu: 10 kişi Sağlık Teknikeri

Lisans Mezunu: 127 Memur, 3 Psikolog, 5 Diyetisyen, 4 Mühendis ve 4 Sosyal Çalışmacı

İlkokul, Ortaokul, İlköğretim Mezunu: 60 Kişilik Hizmetli Kadrosu

Sağlık Bakanlığı KPSS Şartsız Personel Alımına Başladı!
Sağlık Bakanlığı KPSS Şartsız Personel Alımı

2828 Sayılı Kanun Nedir?

2828 Sayılı Kanun, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kamu İktisadi Teşebbüsleri ile Özel İktisadi Teşebbüsler Arasındaki İşbirliğini Düzenleyen Kanun’tur. Bu kanun, Türkiye’de özel sektörün kamu sektörüyle işbirliği yapmasını düzenleyen bir yasa olup, özel sektör kuruluşlarının kamu kuruluşlarıyla işbirliği yapma koşullarını, hukuki süreci ve bu işbirliği sonucu ortaya çıkan yükümlülükleri belirler.

2828 Sayılı Kanun kapsamında, özel sektör kuruluşlarının kamu kuruluşlarıyla işbirliği yapma koşulları şunlardır:

 • Özel sektör kuruluşlarının, kamu kuruluşlarının işlevlerine uygun olacak şekilde hizmet veya mal sağlayabilecek nitelikte olması
 • Özel sektör kuruluşlarının, kamu kuruluşlarıyla yapacağı işbirliği için gerekli olan lisans ve izinleri sağlaması
 • Özel sektör kuruluşlarının, kamu kuruluşlarının belirlediği koşulları ve şartları yerine getirmeyi taahhüt etmesi

2828 Sayılı Kanun kapsamında, özel sektör kuruluşlarının kamu kuruluşlarıyla yapacağı işbirliği için, ilgili kamu kuruluşları tarafından bir ihale düzenlenir. Bu ihalede, özel sektör kuruluşları teklif verir ve ihale komisyonu tarafından en uygun teklif seçilerek, işbirliği anlaşması imzalanır. Bu anlaşma kapsamında, özel sektör kuruluşları, belirlenen hizmet veya malı kamu kuruluşuna sağlar ve kamu kuruluşu da özel sektör kuruluşuna ödeme yapar.

Başvuru için KPSS Şartı YOK!

Sağlık Bakanlığı KPSS Şartsız Personel Alımı, KPSS şartı olmadan Sağlık Bakanlığı personel 413 personel alımı gerçekleştirecektir. Şartlara ve pozisyonlara uygun olanlar hemen başvuru yapabilirler.

Ankara Etik Şehir Hastanesi İş Başvuruları Başladı!

Sağlık Bakanlığı Atama yayını

Başvuruda Bulunulacak Nitelik Kodları ve Anlamları

 • 2001 Nitelik Kodu: Türkiye’de çalışma hayatına ilişkin olarak kullanılan bir terimdir. Bu nitelik kodu, bir çalışanın hangi işlere uygun olduğunu belirtir. 2001 Nitelik Kodu, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından belirlenir ve çalışanların çalışma hayatında hangi işlere uygun olduklarını belirleyen bir kod sistemidir. 2001 Nitelik Kodu, çalışanların eğitim düzeyi, yetenekleri, becerileri ve çalışma alanı gibi özelliklerine göre belirlenir. Bu nitelik kodu, çalışanların iş arama sürecinde hangi işlere uygun olduklarını belirleyen bir araç olarak kullanılır. Örneğin, bir çalışanın 2001 Nitelik Kodu “2001-01” ise bu çalışanın en az lise mezunu olduğu anlamına gelir ve bu çalışanın çalışma alanı olarak da genel işler seçilebilir. 2001 Nitelik Kodu: Türkiye’de çalışma hayatına ilişkin olarak kullanılan bir terim olmasına rağmen, bu nitelik kodunun her ülkede aynı anlamda kullanılmadığını ve her ülkede farklı kod sistemlerinin kullanıldığını da unutmamak gerekir. Bu nedenle, 2001 Nitelik Kodu’nun ne anlama geldiği konusunda her zaman Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) veya ilgili ülkenin resmi kurumlarından bilgi alınması tavsiye edilir.
 • 3009 Nitelik Kodu: çalışanların eğitim düzeyi, yetenekleri, becerileri ve çalışma alanı gibi özelliklerine göre belirlenir. Bu nitelik kodu, çalışanların iş arama sürecinde hangi işlere uygun olduklarını belirleyen bir araç olarak kullanılır. Örneğin, bir çalışanın 3009 Nitelik Kodu “3009-01” ise bu çalışanın en az lise mezunu olduğu anlamına gelir ve bu çalışanın çalışma alanı olarak da sıhhi tesisatçılık seçilebilir.
 • 3047 Nitelik Kodu: Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik ön lisans mezunları için kullanılan bir nitelik kodudur.
 • 3005 Nitelik Kodu: Acil Yardım Teknikerliği, Acil Bakım Teknikerliği, Paramedik, Acil Yardım, Ambulans ve Acil Bakım ve Acil Yardım ön lisans mezunları için kullanılan bir nitelik kodudur.
 • 4797 Nitelik Kodu: Beslenme ve Diyetetik bölümlerinden mezun olanlar için kullanılan bir nitelik kodudur.
 • 4001 Nitelik Kodu: Her hangi bir lisans bölümlerinden mezun olanlar için kullanılmaktadır ve genellikle memur alımlarında kullanılan bir nitelik kodudur.
 • 4799 Nitelik Kodu: Gıda İşleme Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği mezunları için kullanılan bir nitelik kodudur.
 • 4131 Nitelik Kodu: Psikoloji lisans mezunları için kullanılan bir nitelik kodudur.
 • 4177 Nitelik Kodu: Sosyal Hizmetler lisans programından mezun olanlar için kullanılan bir nitelik kodudur.
 • 999  Nitelik Kodu: Sekterlik ve İlkokul Tıbbi Dokümantasyon mezunları için kullanılan nitelik kodudur.

Başvurular ve Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Başvuru Tarihi: 16 aralık 2022

Başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden ilgili iş başvuru sayfasından başvurunuzu yapabilirsiniz.

İsbasvurusu.web.tr, ziyaretçilerine aradığı iş, yardım kampanyaları, başvurular hakkında detaylı bilgi vermeyi hedefler.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir