Kabin Memuru ve Hostes Maaşları 2023
 1. Anasayfa
 2. Kurum İş İlanları

Kabin Memuru ve Hostes Maaşları 2023

0

Hava yolu şirketlerinde her pozisyonda maaşlar yüksektir. Buna kabin memuru olan hosteslerde dahildir. Hostes maaşları 2023 yılına girerken çok cezbedici oranda artmış bulunmaktadır.

Kabin Memuru Hosteslerin Görevleri Nedir?

Hostesler, havayolu şirketlerinde çalışan personel olup, yolcuların uçuş sırasında ihtiyaçlarını karşılamakla görevlidirler. Hosteslerin görevleri şunlardır:

 1. Yolcuların güvenliği ve rahatı için gerekli olan tüm önlemleri almak.
 2. Yolcuların uçuş sırasında ihtiyaç duyabilecekleri tüm hizmetleri sağlamak, örneğin yiyecek, içecek, kitap, dergi gibi.
 3. Yolcuların uçuş sırasında sorunlarını çözmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak.
 4. Uçuş esnasında yolculuk rehberliği yapmak ve yolculara bilgi vermek.
 5. Uçuş esnasında yolculardan gelen şikayetleri dinlemek ve çözmek.
 6. Havayolu şirketinin uyguladığı kuralları ve yönetmelikleri uygulamak ve yolculara bu konuda bilgi vermek.
 7. Uçuş esnasında yolcuların güvenliği için ilk yardım eğitimi almış olmak ve ilk yardım hizmeti vermek.
 8. Uçuş esnasında yolculara dilerseniz yolculuğunuz sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz ürünleri satmak.

THY Hostes Maaşları 2023

THY yıl içinde birçok işe alım ilanı duyurmaktadır. 2023 yılı için henüz kabin memuru(hostes) alım ilanı yayınlamamıştır. Ancak hostes maaşları hakkında bilgi paylaşılmıştır. Bir hostesin alacağı net maaş ; tecrübe, yaş, cinsiyet gibi bireysel özeliklere göre değişebilmektedir. Bilinen en net rakam 20.000 TL ila 27.000 TL arasındadır. Mesailer, uzun uçuşlar ve primler gibi faktörlere bağlı olarak bu rakamların daha üstünde maaş alınabilmektedir.

Hava Yolları Firmalarının Kabin Memuru Maaşları

Ülkemizde birçok hava yolu firması bulunmaktadır. Her birinin ayrı maaş politikası bulunmaktadır. Tabi ki her firmanın çalışma koşullarına göre hostes maaşları farklı olmaktadır.

Pegasus ve Sun Express hava yolları kabin memuru maaşları 17bin TL civarında başlamaktadır. Bu rakam farklı kriterlere göre 24bin TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Onur Air ve Anadolu Jet hava yolları kabin memuru maaşları da 16bin 500 TL dolaylarından başlayarak 23bin TL civarlarına kadar yükselmektedir.

Erkekler de Hostes Olabilir mi?

Erkekler de hostes olabilirler. Ancak erkek kabin memurlarına Host denmektedir. Havayolu şirketlerinde kabin memuru olarak çalışan personel, cinsiyetine bakılmaksızın eşit şartlar altında işe alınırlar. Hostes veya Host olmak için özel bir cinsiyete sahip olmak gerekmez, ancak kişilerin bazı fiziksel ve psikolojik özellikleri olması beklenir. Örneğin, hostes olmak isteyen kişilerin uzun süre ayakta durabilecek ve yolcuların ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olmaları beklenir. Ayrıca, hostes olmak isteyen kişilerin yüksek düzeyde güler yüzlü, nazik, hoşgörülü ve düşünceli olmaları beklenir. Bu özellikler, cinsiyete bakılmaksızın herhangi bir host-hostes için geçerlidir.

Kabin Memuru Olmanın Şartları

Hava yolları şirketleri arasında işe alım şartları bir kaç maddeyle farklılıklar gösteriyor olsa bile bir çok işe alım kriteri aynıdır. Bu kriterler şöyle sıralanabilir;

 • Boy Şartı; Kadın ve erkek adaylar için ayrı ayrıdır. Erkeklerde 1.70m ile 1.90m arasındayken kadın hostes adayları için 1.60m ile 1.80m arasındadır.
 • Yaş Şartı; Yaş durumu her iki cinsiyet içinde aynıdır. 38 yaşından gün alınmamış olmalıdır.
 • Yabancı Dil Şartı; Kabin memuru olabilmek için iyi derecede ingilizce bilmek şarttır.
 • Üniforma Şartı; Özellikle THY tarafından belirtilen bu şart verilen üniforma giyildikten sonra açıkta kalan vücut bölümlerinde dövme, yanık izi, yara vb. izlerin olmaması gerekir.

Bunları dışında sağlık şartı da vardır. Bu şartlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Hastaneler tarafından Kabin Memuru olma kriterleriyle sağlık durumlarının uygun olduğunun kanıtlanması gerekmektedir.

Diğer mesleklerin maaş bilgileri için Maaşlar linki tıklayınız.

İsbasvurusu.web.tr, ziyaretçilerine aradığı iş, yardım kampanyaları, başvurular hakkında detaylı bilgi vermeyi hedefler.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir