İş Görüşmesine Giderken Dikkat Edilecekler
 1. Anasayfa
 2. Maaşlar

İş Görüşmesine Giderken Dikkat Edilecekler

0

İş görüşmesine giderken heyecanlı ve gergin hissetmek oldukça normaldir. Uzun süredir aradığınız işi bulduğunuzda görüşmeye gitmeden biraz araştırma yapmak yardımcı olabilir. İşveren tarafından sorulacak sorular ve ortamın nasıl olacağı kafa karışıklığına yol açabilir. İş görüşmesinin iyi geçmesinden sonra yeni bir hayata başlamak oldukça heyecanlıdır. Hissedilen heyecana yenik düşmeden görüşmeyi iyi bir şekilde sonlandırmak için dikkat edilmesi gereken konular olabilir.

İş Görüşmesinden Önce Yapılması Gerekenler

Görüşmeden önceden yapılması gereken bazı şeyler vardır. Sadece iş görüşmesinde dikkat edilecekler yetersiz olabilir. İstediğiniz işe başvuruda bulunmadan önce iş tanımını iyice anlamak gerekir. İş tanımını incelemek ve size uygun olduğundan emin olmanız gerekir. İstenilen nitelik ve yetenekler konusunda yetersiz olunması durumunda başvuru yapılması olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Zaman kaybı yaşamamak için kişisel yeterlilikler göz önünde bulundurulmalıdır. Başvuru yapılan kurumun araştırılması da oldukça önemlidir. Şirket kültürüne uyumlu olmak, çalışma hayatının daha mutlu ve verimli geçmesini sağlar. Başvurunun onaylanması ve görüşmeye çağrılmanızdan sonra hazırlıklara başlayabilirsiniz. Özellikle heyecana yenik düşmemek adına pratik yapılabilir. Mülakatlarda sorulan sorular hakkında araştırma yapmak ve ön hazırlık yapmak görüşme sırasında oldukça yardımcı olabilir.

İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

İş görüşmelerinde ilk izlenim oldukça önemlidir. Kapıdan içeri girildiği andan itibaren kişiler kendilerini yansıtır. Sınırlı süreler içinde iyi izlenim oluşturmak için sakin olunması dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. İş görüşmesinin başarılı geçmesi için dikkat edilecekler şu şekilde sıralanabilir;

 • İş görüşmesine giderken giyime özen göstermek ilk izlenimler için oldukça faydalıdır. Kuruma uygun şekilde kıyafet seçimi yapılmalıdır.
 • Özgeçmiş hazırlarken doğru bilgilere yer verilmelidir, yazılanlara hakim olmak görüşme sırasında aksaklık yaşanmasının önüne geçer.
 • Cep telefonun kapalı olmasına dikkat edilebilir.
 • Sorulan sorulara cevap verilirken kendinizden emin olun ve kısa cevaplar verin.
 • Gösterilen yere otururken emin bir şekilde yerleşmek karşı tarafa özgüvenli bir duruş sergiler.
 • Tokalaşmak gerekirse karşı tarafın elini iyice kavrayın ve güven veren bir selamlaşma gerçekleştirin.
 • Beden diline dikkat edilmelidir, güvenli ve çalışmaya hevesli olunduğu bu şekilde karşıya aktarılabilir.
 • İçecek gibi ikramlarda bulunulduğunda aynı zamanda konuşmaya çalışmaktan uzak durulmalıdır.
 • Nazik ve saygılı olmaya özen gösterilmesi oldukça faydalıdır, görüşme sonunda teşekkür edilmelidir.
 • Görüşme saatinden önce kurumda olmaya özen gösterilmelidir.

Online İş Görüşmelerinde Dikkat Edilecekler

Son yıllarda iş görüşmeleri sıkça online şekilde gerçekleştirilmeye başlamıştır. Fiziksel olarak gitmeye gerek kalmadan görüntülü ve sesli bir şekilde görüşmeye katılmak mümkündür. Dikkat edilmesi gerekenler konusunda görüşmenin fiziksel ya da online olması fark etmez. Online görüşmelerde sakin ve internet bağlantısının güçlü ortamların seçilmesi gerekir. Rahat bir ortamda olunsa da kıyafet konusuna iş görüşmesine giderken gösterilen özen gösterilmelidir. Karşı tarafa ciddiyeti daha rahat bir şekilde aktarmak mümkün olur. Görüşmeden önce ses, görüntü ve ışık gibi kontrolleri gerçekleştirmek zaman kaybetmeden görüşmenin gerçekleşmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir