Almanya İşçi Alımı ve İş İlanları 2023
 1. Anasayfa
 2. Yurt Dışı İş İlanları

Almanya İşçi Alımı ve İş İlanları 2023

Almanya işçi alımı ve iş ilanları 2023 yılında da devam ediyor. Siz de Almanya’da çalışmak istiyorum diyorsanız, bu içeriğimizi sonuna kadar okuyarak gerekli tüm bilgilendirmeleri elde edebilirsiniz.

0

Almanya işçi alımı ve iş ilanları 2023 yılında da devam ediyor. Siz de Almanya’da çalışmak istiyorum diyorsanız, bu içeriğimizi sonuna kadar okuyarak gerekli tüm bilgilendirmeleri elde edebilirsiniz. Almanya, gelişmiş iş gücü ile birlikte dünyanın dört bir yanından işçi alımı yapmaktadır. Özellikle de Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının sayısının da 5 milyonu aştığını düşünürsek, bu ülkeye gittiğinizde çok da fazla zorlanmayacağınızdan emin olmanızı isteriz. Öncelikle, Almanya’da çalışmak için gerekli izinleri almanız gerekir. Bunlar, Almanya’da çalışma izni almak, oturma izni almak ve vize işlemleri olarak sıralanabilir. Bu tip temel işlemleri hallettikten sonra da Almanya işçi alımı ve iş ilanları hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Peki, Almanya’da çalışmak için nereye başvurmalıyım, kimler Almanya’da çalışabilir ve Almanya’da en çok aranan meslekler hangileridir? İşte tüm bu soruların cevabı…

Almanya’da Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Almanya’da çalışmaya karar verdiğinizde, öncelikle bu ülke hakkında geniş kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Ve bu konuda biraz da şanslı olabileceğinizi belirtmek isteriz. Çünkü Almanya’da çok sayıda Türk yaşadığı için, Türklerin bu ülkede çalışma hayatı sürmesi de diğer ülkelere göre biraz daha kolay olacaktır. Elbette ki siz de bu kolaylıktan en iyi şekilde faydalanarak Almanya’nın bir çalışanı olarak yaşam sürmeye başlayabilirsiniz.

Gurbetçi olarak çalışmak için ilk adım olarak, işçi alımı yapan Alman şirketleriyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Örneğin Almanya’da bir tanıdığınız varsa, onlardan yardım alabilirsiniz. Ve alacağınız bu yardımın, sizler için gerçekten de çok faydalı olacağını söyleyebiliriz. Öte yandan hiçbir tanıdığınız olmasa bile web siteleri aracılığıyla siz de Almanya’da işçi alımı yapan şirketler ile iletişim kurabilirsiniz. Bunun için, şirketlerin kendi web sitelerine ve diğer çeşitli iş başvuru sitelerine bakmanız yeterli olacaktır. Özellikle de büyük firmalar, işçi alımı yapacakları zaman kendi web siteleri üzerinden iş başvuru formu yayınlar ve başvuruların da o form üzerinden gerçekleşmesini beklerler. Yine aynı şekilde bazı şirketler de çeşitli iş başvuru siteleri üzerinden iş başvuru formu yayınlayıp, o formu doldurarak şirkete tekrar ileten kişileri değerlendirmeye alırlar.

Diğer bir seçenek de İŞKUR üzerinden Almanya iş başvurusu yapmak olacaktır. Almanya’da Türk işçi çalıştıran şirketler, İŞKUR yoluyla da başvuru formu yayınlayıp, özellikle de Türk işçilerin bu form üzerinden müracaat etmelerini bekler. Bu yöntemi en çok da yine Türk tabanlı Alman şirketleri yapıyor olmakla birlikte, sizlerin de bu şirketlerde çalışmanız hem iş ve hem de ülkeye adapte olabilmeniz adına tarafınıza ekstra bir avantaj sağlayacaktır. Siz de az önce belirtmiş olduğumuz bu üç farklı yöntem üzerinden, Almanya’da çalışma başvurusu yapabilirsiniz.

Kimler Almanya’da Çalışabilir?

Şimdi de gelelim, kimlerin Almanya’da çalışabileceğine. Dünyanın farklı ülkeleri, kendilerine iş gücü bakımından fayda sağlayacak yabancı kişileri kabul etmeden önce, onlar hakkında detaylı bir araştırma yapmaktadır. Elbette ki Almanya da bu ülkelerden biridir ve sizlerin de burada çalışabilmesi için öncelikle temiz bir sabıkaya sahip olması gerekir. Yani kendi ülkenizde büyük suçlar işlediyseniz, maalesef ki Almanya hükümeti tarafından bu ülkeye kabul edilemeyeceksiniz. Sabıkanızın temiz olduğunu düşünürsek, geriye ise sadece Almanya’da çalışmak için gerekli olan izinler ve vize işlemleri kalacaktır. Ayrıca Almanya’da öyle diğer ülkeler gibi çok geniş kapsamlı bir vasfa sahip olmanız beklenmez. Örneğin bazı ülkeler sadece vasıflı çalışan kabul ederken, bu durum Almanya dahilinde pek de geçerli değildir. Elbette ki yine burada çalışmak isteyen bir kişinin vasfına, kariyerine, eğitimi ve başarılarına bakılır, hatta bu kişiler Almanya’da çok daha kolay şekilde iş sahibi olurlar. Ancak ihtiyaç olması durumunda, vasıfsız veya az vasıflı bir işçinin bile Almanya’da kolaylıkla çalışabileceğini söyleyebiliriz. Kısacası toparlamak gerekirse, sabıka kaydı temiz olan ve çalışması için herhangi bir engeli bulunmayan kişiler, istihdam için Almanya’ya gidebilirler.

Almanya İşçi Alımı
Almanya İşçi Alımı

Almanya’da En Çok Aranan Meslekler Hangileridir?

Şimdi de bir başka ülkeden Almanya’ya giden kişilerin sahip olduğu meslekleri sıralayalım. Veya da bir başka deyişle, Almanya’da en çok aranan meslekler hangileridir diye soracak olursanız, bu soruya cevap olarak sizlere şu meslekleri sıralayabiliriz;

 • Garson
 • İnşaat işçileri
 • Havaalanı personeli
 • Koruma
 • Temizlik işçisi
 • Sağlık personeli
 • Hastane personeli
 • Sürücü
 • NC operatörü
 • Kamyon şoförü
 • Elektrikçi
 • Hemşire
 • Yaşlı hasta bakıcısı
 • Tesisatçı
 • Teknik servis
 • Sağlıkçı
 • Eğitimci
 • Kasiyer

Almanya’da 2022 yılı asgari ücret miktarı net 1621 eurodur. Yani bu ülkede çalışmaya başladığınızda, alacağınız minimum ücret budur da diyebiliriz. Ancak Almanya’da halkın sadece %8’lik kısmının asgari ücretle çalıştığını düşünürsek, sizlerin de yine kesinlikle asgari ücreti miktarının çok daha üzerinde maaş alacağınızı belirtebiliriz. Ortalama bir ücret belirtecek olursak da Almanya’ya çalışmak için giden bir Türk vatandaşının aylık net geliri 2000 ile 5000 bin euro arasında değişebilir.

İşkur yurt dışı başvurusu için tıklayınız.

İsbasvurusu.web.tr, ziyaretçilerine aradığı iş, yardım kampanyaları, başvurular hakkında detaylı bilgi vermeyi hedefler.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir