AFAD İş Başvurusu ve Personel Alımı 2022
 1. Anasayfa
 2. Kurum İş İlanları

AFAD İş Başvurusu ve Personel Alımı 2022

0

AFAD İş Başvurusu ve Personel Alımı 

2022 yılı için AFAD personel alımı devam etmekte olup, sizler de kendinize uygun bir iş pozisyonu için başvuruda bulunabilirsiniz. Üstelik AFAD personeli olmak için herhangi bir KPSS puan gereksinimi bulunmamaktadır. Ve kurum, bünyesinde çalışan personellere oldukça iyi oranlarda maaşlar vermektedir. Peki, AFAD iş başvurusu nasıl yapılır?

AFAD İş Başvurusu Nasıl Yapılır 2022?

İçişlerine bağlı olan Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, yani kısaca AFAD, Resmi Gazetede yapılan duyuru ile 17 Haziran 2009 tarihinde kuruldu. Ve insanların zor zamanlarında onlara yardım elini uzatan bu kuruluş, binlerce gönüllü çalışanının yanı sıra vatandaşlara yapılan her türlü yardımlarda profesyonel olarak müdahale edecek kişileri de bünyesinde bulundurmaktadır. Ve bu kişilere maaş ödeyen AFAD, personel alımı yaparak işçi kadrosunu da gün geçtikçe genişletir. Peki, AFAD iş başvurusu nasıl yapılır? İşte cevabı;

AFAD iş başvuruları, sadece online olarak yapılabilmektedir. AFAD kurumunun binalarına gidererek başvuru formu doldurmak isteyen kişilerin iş başvuruları geçersiz sayılır. AFAD’ın resmi web sitesine giriş yapıp (https://www.afad.gov.tr/duyurular), oradan da ‘Duyurular’ kısmını açtığınızda, yeni personel alımları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Olası bir işe alım durumunda ise yine aynı şekilde web sitesine giriş yaparak, orada bulunan iş başvuru formu üzerinden kişisel bilgilerinizi kurum gönderip, kendilerinden haber bekleyebilirsiniz.

Afad Personel Alımı
Afad Personel Alımı

AFAD İş İlanları 2022

AFAD, genel olarak sözleşmeli personel alımı yapan bir yardım kuruluşudur. Buraya iş başvurusunda bulunan kişiler, belirli şart ve koşulları yerine getiriyor olmaları durumunda iş başvurularını yapabilirler. AFAD’ın iş başvurusu yapacak olan kişilerden yerine getirmesini istediği şartlar şunlardır;

 • İş başvurusu yapacak olan kişilerde genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanununun 48. Maddesindeki nitelikler aranır.
 • Bunun yanında adayların, üniversitelerin 4 yıllık olan “bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik mühendisliği, endüstri mühendisliği, işletme, uluslararası ilişkiler, halkla ilişkiler veya eğitim ve sosyal bilimler” bölümlerinden mezun olmaları gerekir.
 • Bunlarla birlikte kamu haklarından mahrum olmamak ve erkek personel adayları için de askerlik görevini tamamlamış olması veya askerlik ile uzun süreler boyunca alakası olmaması şartı aranır.
 • Topluluk programları (Erasmus veya Horizon vb.) kapsamında AB Destekli bir Projede Proje yönetiminde en az 7 yıllık deneyim sahibi olmak ve belgelendirmek. (Sadece bazı iş pozisyonları için)
 • IPA – Teknik Yardım Projeleri kapsamında proje direktörü veya Kilit Uzman pozisyonunda deneyim sahibi olmak ve belgelendirmek. (Sadece bazı iş pozisyonları için)
 • Acil durum projelerinde / insani yardım projesinde görev almış olmak,
 • İyi düzeyde bilgisayar kullanım becerilerine sahip olmak ve iyi derecede Türkçe – İngilizce bilmek. (Sadece bazı iş pozisyonları için)
 • Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) en az 70 ve üzeri not almak.

AFAD iş başvurusu için adaylardan aranan şartlar hakkında daha detaylı bilgiye, AFAD’ın iş başvuru kılavuzu üzerinden ulaşabilirsiniz. Ve AFAD, personel adaylarından istemiş olduğu bu şartlar doğrultusunda, birbirinden farklı iş pozisyonlarına personel alımı yapar.

AFAD Personel Maaşları 2022

AFAD bünyesinde çalışan sözleşmeli personeller, asgari ücretin çok daha üzerinde maaş alırlar. Elbette ki bu maaş, onların yaptıkları işin zor ve bir o kadar da hassasiyet istemesinden ötürü verilen haklarıdır. Çünkü AFAD bünyesinde çalışmak, daima bir doğal afet içerisinde bulunup oradaki insanları kurtarmaya yöneliktir. Böyle bir işin hakkı olan maaşın fazla olması da olası bir durumdur. İnternet ortamında direkt iş pozisyonu belirtilere AFAD personel maaşları hakkında net bir bilgi yer almıyor. Ancak AFAD personellerinin almış oldukları maaşları, bizzat kendileri ile yapılan görüşmeler sırasında tahmini bir sıralamaya dökmek mümkün. İşte, tahmini AFAD personel maaşları;

 • 5 yıldan az olanlar 6.340,00 TL
 • 5 yıldan 10 yıla kadar olanlar 6.375,00 TL
 • 10 yıldan 15 yıla kadar olanlar 6.410,00 TL
 • 15 yıldan 20 yıla kadar olanlar 6.450,00 TL
 • 20 yıldan fazla olanlar 6.615,00 TL

AFAD Çalışma Şartları 2022

AFAD personeli olmak için öncelikle bu kurumun sizden istemiş olduğu şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Ve bu şartların başında ise personellerin almış olduğu eğitim düzeyi gelir. AFAD bünyesinde işleyen birçok personel iş pozisyonu olduğu gibi, bir de bu pozisyonlarda rahat bir şekilde çalışmak için o personelin yeterli eğitimleri almış olması gerekmektedir.

Onun haricinde AFAD’a ait bazı iş pozisyonlarına ise KPSS’den yeterli not alınarak başvuru yapılabilir. Ve bir de tüm bunlardan da farklı olan, sadece çok deneyimli kişilerin kabul edildiği iş pozisyonları vardır. Bu pozisyonlar, çok iyi derecede tecrübe istediği için başvuruda bulunacak olan adayların da iş deneyimlerini belgeleyen evrakları önceden hazır etmesi gerekir.

Afad İş Başvuru Formu

Afad iş başvuru formuna ulaşmak için ilanları takip etmeniz gereklidir. Aşağıdaki butona tıklayarak ilanlara göz atabilirsiniz.

Afad İş İlanları ve Başvuru

İsbasvurusu.web.tr, ziyaretçilerine aradığı iş, yardım kampanyaları, başvurular hakkında detaylı bilgi vermeyi hedefler.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir