PTT İş Başvurusu ve Personel Alımı 2022
 1. Anasayfa
 2. Kurum İş İlanları

PTT İş Başvurusu ve Personel Alımı 2022

1

PTT İş Başvurusu ve Personel Alımı 

PTT iş başvurusu ve personel alımı 2022 yılı için yayınlandı. Biz de sizler için detaylı bir araştırma yaptık ve PTT iş başvurusu yapmanız için gerekli tüm bilgilendirmeleri sıraladık. İşte, PTT iş başvurusu ve personel alımı için yapmanız gerekenler.

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır 2022?

23 Ekim 1840 yılında kurulan PTT aynı zamanda Türkiye’nin en köklü kamu şirketleri arasında yer alır. Ve bu köklü kamu şirketi, 2013 Mayıs ayında TBMM tarafından kabul edilen bir tasarı ile Posta ve Telegraf Teşkilatı Anonim Şirketi haline getirildi. 2013 yılından itibaren geçen 9 senelik süreç içerisinde daima daha yüksekleri hedefleyen ve bu doğrultuda da sürekli olarak büyümeyi Başaran PTT, ülkenin dört bir yanına kesintisiz ve kaliteli hizmet sağlamaktadır. İlk şubesini Ankara’da açan PTT, günümüzde tüm şehirlere, tüm ilçelere ve hatta tüm mahallelere şube açmayı başararak bu alanda inanılmaz bir sayıya ulaştı. Ve bu büyüme, aynı zamanda PTT personel alımı ihtiyacını da bir hayli artırmakta.

PTT personel alımları
PTT personel alımları

PTT iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin çoğu, şirketin kargo görevlisi olma hedefindedir. Çünkü PTT, kargo teslim alım ve teslim etme işine Türkiye’nin en öncü ve bu alanda en çok talep gören isimleri arasındadır. Ve PTT şirketi her yıl ortalama 500.000 kadar iş başvurusu almaktadır. Siz de almış olduğunuz KPSS puanına göre ptt.gov.tr adresi üzerinen PTT resmi web sitesine giriş yaparak PTT personel alımı için iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Web sitesine giriş yaptığınızda seçenekler kısmından “personel alımı” kısmını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu kısımda sizlerden geçmiş kariyer bilgileriniz ve detaylı CV’niz istenir. PTT tarafına iletmiş olduğunuz tüm bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğuna dikkat etmeniz gerekmekte.

PTT İş İlanları 2022

PTT, halk tarafından daha çok kargo gönderim ve teslim alım işlemleri için tercih edilmektedir. Bu da PTT’nin personel alım kısmında diğer pozisyonlara nazaran kargo işinde görev yapacak kişilere ihtiyacını bir hayli artırmakta. Ve PTT’nin kargo personeli alımı şartları ise şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını tamamlamış ve 30 yaşını aşmamış olmak.
 • Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.
 • Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak.
 • Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış veya da en az 2 yıl tecilli olmak.
 • Bir başka kurum veya kuruluşa karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.
 • Atanacağı iş pozisyonu için gerekli mezuniyete sahip olmak ve iş şartlarını sağlıyor olmak.
 • Başka herhangi bir kamudan emekli olmamak.
 • Disiplin suçu vb durumlardan ötürü başka herhangi bir kurum tarafından işine son verilmemiş olmak.
 • KPSS’de en az belirtilen puanı almış olmak.

Bu şartlar genel itibariyle PTT personel alımı şartları olmakla birlikte, bu şartların detaylandırılması personelin çalışacağı iş pozisyonuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

PTT Postacı İş İlanları

PTT, tüm şehirler dahilinde görev yapabilecek postacı personel alımı gerçekleştirecek. PTT bünyesinde postacı olarak görev yapmak isteyen kişilerden istenen şartlar ise şunlardır;

 • 03.2021 tarihinden önce Şirketimizde işgücü hizmet alımı suretiyle firma elemanı olarak göreve başlamış ve halen çalışıyor olmak.
 • İki yıllık eğitim veren yüksekokulların, (Ek-2) listede belirtilen bölümlerinden mezun olmak.
 • Son başvuru tarihi itibariyle en az B sınıfı sürücü belgesi ile A2 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
 • Sürücü Belgesine veya Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikasına 18/05/2021 tarihinde veya önceki bir tarihte sahip olmak.)
 • Sürücü belgelerini Monoküler teşhis ile almamış olmak.
 • Her türlü iklim ve yolculuk koşullarında posta dağıtım işlerini yaya şekilde yapabilecek derecede sağlıklı,
 • Erkeklerin en az 168 cm ve kadınların da en az 160 cm boyunda olduğunu, kilo ile boy arasındaki farkın 15’ten fazla olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

PTT Personel Maaşları 2022

PTT personel maaşları, asgari ücret seviyelerinin üzerinde olup net rakamlar dahilinde şu şekildedir;

 • PTT Memur Maaşları 2022: PTT memur maaşları, memurların kademe ve derecelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Lisans mezunu olup da ilk defa atanacak bir PTT personelinin net maaşı 7.000 TL ve eğer ki personel evli ve çocukları varsa bu maaş her ay 7.500 TL olarak hesabına yatar.
 • PTT Gişe Görevlisi Maaşları 2022: PTT gişe görevlileri de yine 7.000 TL ile işe başlamakta olup evli ve çocukları olması dahilinde bu maaş 7.500 TL olarak güncellenmektedir.
 • PTT Mühendis Maaşları 2022: PTT’de en yüksek maaşlı iş kadrolarından birine sahip olan mühendisler, ortalama olarak 9.000 TL ile 11.000 TL arasında maaş alırlar.
 • PTT Dağıtıcı Maaşları 2022: PTT’de taşeron firmalara ait olarak çalışan ve dağıtıcı olarak görev yapan personeller, 6.500 TL ile 7.000 TL arasında maaş alırlar.
 • PTT Uzman Yardımcısı Maaşları 2022: PTT uzman yardımcıları da yine yüksek maaşları personeller arasında olmakla birlikte maaşları ortalama olarak 11.000 TL seviyelerindedir. Evli ve çocuklu olmaları durumunda maaşlarına 500 TL daha eklenir.
 • PTT Taşeron İşçi Maaşları 2022: PTT en düşük maaşı alan gruplar, taşeron işçilerdir. PTT taşeron işçilere ödenen net aylık ücret, asgari ücretin %20 ile %25 üzerindedir. Yani 2022 yılında bir PTT taşeron işçisi 6.500 TL ile 7.000 TL arasında maaş alır.

 

PTT Çalışma Şartları 2022

PTT çalışma şartları, herhangi bir standart dahilinde olmamakla birlikte her bir iş pozisyonunun kendi içerisinde belirlenen çalışma şartları bulunmaktadır. Ancak tüm PTT personelleri sabah 08:00 ile akşam üzeri 17:00 saatleri arasında mesai yaparlar.

PTT İŞ Başvurusu ve Formu

PTT İş başvuru formu için hemen aşağıdaki butona tıklayın.

PTT İş Başvurusu

İsbasvurusu.web.tr, ziyaretçilerine aradığı iş, yardım kampanyaları, başvurular hakkında detaylı bilgi vermeyi hedefler.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir