Adalet Bakanlığı Personel Alımı Yapıyor Detaylar Belli Oldu!
  1. Anasayfa
  2. Kurum İş İlanları

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Yapıyor Detaylar Belli Oldu!

0

Adalet Bakanlığı personel alımı bu yıl içinde merakla beklenen alımlardan birisi olarak bekleniyordu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise geçen günlerde toplamda kurum bünyesine 22 bin 43 personel alımı yapılacağını belirtmişti. Bu kapsamda ise 22 bin 43 personel alımının başvuru tarihleri ve şartları da belli oldu.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Kadroları

Adalet Bakanlığı personel alımı açıklaması sonrasında hangi kadroya ne kadar personel alınacağı da belirtildi. Toplamda bakanlık bünyesindeki kurumlara 22 bin 43 personel alımı yapılacak. Bu alımlar ise şu şekilde belirlendi: Personel Genel Müdürlüğünde 10 bin 719, Ceza ve Tevkifevlerinde 10 bin 138, icra dairelerinde 700 ve merkez teşkilatta 486 personel görevlendirilecek.

Branş dağılımları ise şu şekilde: 8 bin 647 infaz koruma memuru, 5 bin 461 zabıt katibi, 2 bin 429 mübaşir, 1590 koruma ve güvenlik görevlisi olmak üzere çözümleyici, destek personeli, istatistikçi, mühendis, mütercim, mütercim tercüman, programcı, teknisyen, tekniker, fizyoterapist, sosyal çalışmacı, psikolog, işaret dili tercümanı, öğretmen, sağlık memuru, hemşire, büro personeli, gemi adamı, veteriner hekim, diyetisyen ve icra katibi.

Adalet Bakanlığı Personel Alım Şartları Neler?

Adalet Bakanlığı personel alım şartları ise şu şekilde belirlendi:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından hiçbir şekilde mahrum olmamak
  • Türk Ceza Kanunu 53’üncü maddesinde belirtilmiş olan: devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak,
  • Başvuru tarihi itibariyle askerlikle ilişiği olmamak ya da askerlik çağına gelmemiş olmak, askerliğini yapmış olmak,
  • Hakkında yapılacak güvenlik soruşturması kapsamında olumlu sonuçlanmak gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvurusu

Adalet Bakanlığı personel alımı başvurusu ise 25 Nisan 2023 ve 11 Mayıs 2023 tarihleri arasında online olarak yapılacak. Başvuru yapmak isteyen adaylar E-Devlet üzerinden Adalet Bakanlığı İş Başvurusu ekranını kullanarak başvurularını yerine getirebilecekler. Bu kapsamda şahsen ya da posta yoluyla yapılacak olan başvurular ise kabul edilmeyecek.

Adayların başvuru yapacakları pozisyon için özel şartları da yerine getirmeleri gerekiyor. Bu kapsamda cezaevlerinde gardiyan olarak görev alacak personelin boy ve kilo şartlarını ayrıca da ilan metninde belirtilmiş olan diğer sağlık koşullarını da karşılaması gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı KPSS Gerekiyor mu?

Personel alımında tüm kadrolar için KPSS puanı gerekmektedir. Lisans mezunları için KPPS P3, ön lisans mezunları için KPSS P93, ortaöğretim mezunları için ise KPSS P94 puan türüne göre alım yapılacaktır. İlan edilen kadro sayısı kadar başvuru yapan adayların KPSS puanlarından en yüksekten en alta doğru kontenjan doldurulacak.

Resmi Gazete ilanı için tıklayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir