İBB İş Başvurusu ve Personel Alımı 2022
 1. Anasayfa
 2. Belediye İş İlanları

İBB İş Başvurusu ve Personel Alımı 2022

0

İBB İş Başvurusu ve Personel Alımı 2022

İBB, yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılı için farklı pozisyonlar dahilinde yüzlerce personel alımı yapacağını duyurdu. Bu duyurunun üzerine personel adayları, iş başvurusu yapmak için İBB’ye müracaatta bulunmaya başladı. Peki, İBB iş başvurusu nasıl yapılır? Gereksinim ve şartları nelerdir? İşte tüm bu soruların detaylı cevabı…

İBB İş Başvurusu Nasıl Yapılır 2022?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 43 bin 307 personele istihdam sağlamakta ve farklı iş pozisyonları dahilinde oluşan boşluklara da yeni personel alımları yapmaktadır. Ve bunun için de İŞKUR gibi yerlere iş ilanları yayınlanmakta ve müracaat edecek olan personel adaylarının iş başvurularının buralardan yapılması sağlanmaktadır.

İBB Personel Alımı
İBB Personel Alımı

İBB iş başvurusu nasıl yapılır? diye merak eden adaylara bu işlemin çok basit olduğunu ve “https://kariyer.ibb.istanbul” web sitesi üzerinden online olarak yapılabileceğini söylemek isteriz. Bu siteye giriş yaptığınızda ilgili kısımlara tıklayarak iş başvuru formu doldurabilirsiniz. Doldurduğunuz başvuru formuna kişisel ve kariyer odaklı bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olduğuna da ayrıca dikkat etmelisiniz. Aksi halde sizde olmayan bir özelliği oraya yazmak veya olan bir özelliğinizden orada bahsetmemek, İBB personel alımı sürecinde şansınızı en aza indirecektir.

 

İBB İş İlanları 2022

İBB, İŞKUR üzerinden yayınlamış olduğu iş ilanları ile 49 cankurtaran şefi, 2 don kullanıcısı, 558 cankurtaran, 5 kaptan ve 4 tane de kaptan yardımcısı olarak görev yapacak toplam 618 personeli istihdam edeceğini açıkladı. Ve İBB, tarafına gelen iş başvurularını belirli bir şart ve gereksinime göre değerlendirmeye alıp, bu şartları en iyi şekilde karşılayan personel adayları ile anlaşma sağlayacak. İBB’nin işe alacağı 618 personel adayından beklediği başvuru şartları ise şunlardır;

 

 • Denizcilik, bot kullanım bilgileri ve muhtemel görevlere yönelik deneyimli olup gerekli yasal belgeler ile ehliyetlere sahip olmak.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Herhangi bir sağlık sorunu bulunmamak.
 • Sabıka kaydı bulunmamak.
 • En az ilköğretim mezunu olmak.
 • İstanbul’da ikamet ediyor olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş ve 40 yaşını doldurmamış olunması gerekir.
 • Dron kullanıcısı olarak görev yapacak personelin, Sivil havacılık genel müdürlüğü veya da yetkilendirilmiş diğer kuruluşlar tarafından insansız hava aracı kullanımı ile ilgili gerekli yasal belgeleri alması gerekir.
 • İBB personel alımı için iş başvuru formu dolduracak olan Erkek personel adaylarının askerlik ile ilişkisi olmamalıdır.
 • Ve personelin mesleki görevini yerine getirmesi için herhangi bir engel durumunun bulunmaması gerekir.

 

İBB İETT Personel Alımı

İstanbul’un giderek artan kent nüfusu, İETT seferlerine de hareketlilik ve sefer sayılarında yaşanan artışı da beraberinde getirmekte. Ve bu da daha çok İETT şoförünün istihdam edilmesi gerektiğini göstermekte. Ve İBB’de bu konuda bir iş ilanı yayınladı ve İBB için İETT şoför alımı yapacağını duyurdu. İşte, İBB İETT personel alım şartları;

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Personel Alımları
İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Personel Alımları
 • ÖSYM tarafından 2020 ve 2021 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Lisans A Grubunda, KPSS 48 puan türünden en az 80 veya yukarı puan almış olmak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinden belirtilen genel şartları yerine getiriyor olmak,
 • En az 4 yıllık Lisans eğitimi veren, hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler ile en az 4 yıl lisans eğitimi veren ve bu okullara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu’nca kabul edilen yurtiçi ya ya yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından birini bitirmiş bulunmak,
 • 01.2022 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (1 Ocak 1987 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak).
 • Müfettişlik mesleğini yerine getirmesini engelleyecek herhangi bir sağlık problemi olmamak,
 • İETT Müfettiş yardımcılığı sınavına 2 defadan fazla katılmamış olmak.
 • Kurul Başkanlığınca yapılan inceleme ve araştırmada, karakter, sicil, ifade ve temsil yeteneği, tutum ve davranış yönünden müfettişlik yapabilecek niteliklere sahip bulunmak.

Bu şartları yerine getiren ve İBB İETT personel alımı için iş başvurusu yapmak isteyen adaylar, İBB’nin resmi web sitesi veya İŞKUR web sitesi üzerinden iş başvuru formu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

İBB Personel Maaşları 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesi personelleri, özellikle de 14 Mart 2022 tarihinde almış oldukları %54,44’lük zam ile aylık olarak asgari ücretin çok daha üzerinde bir kazanç elde etmektedir. Personellerin net maaşları ise çalışmış oldukları iş pozisyonuna, deneyim durumlarına ve mezuniyetlerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak İBB’de en düşük personel maaşının 6 bin TL’nin de üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

İBB Çalışma Şartları 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde personel olarak görev yapmak için, İBB ve ilgili iş pozisyonunun sizden istemiş olduğu şart ve gereksinimleri yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bu şart ve gereksinimleri yerine getirmeniz ve İBB’nin yetkili kişileri tarafından personel alımı ile iş kadrosuna dahil edilmenizin ardından, yeni iş pozisyonunuzun kurallarına göre mesleğinize başlayabilirsiniz. Yani İBB çalışma şartları, tamamen ilgili iş pozisyonu için belirlenen kurallar dahilinde ilerlemekte olup, farklı iş pozisyonlarının çalışma şartlarında da farklılıklar görülebilir.

İBB İş Başvurusu

İstanbul Büyük Şehir Belediye İş Başvurusu yapmak için hemen aşağıdaki butona tıklayın.

İBB İŞ Başvurusu

İsbasvurusu.web.tr, ziyaretçilerine aradığı iş, yardım kampanyaları, başvurular hakkında detaylı bilgi vermeyi hedefler.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir