Diyanet.gov.tr Yarışması Başvurusu 2022
 1. Anasayfa
 2. Yarışma Başvurusu

Diyanet.gov.tr Yarışması Başvurusu 2022

Diyanet Gov TR Bilgi Yarışması Başvurusu 2022 Hakkında Detaylı Bilgiler

0

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dinimizi anlatmak ya da yaşatmak amacıyla her yıl çeşitli yarışmalar düzenleniyor. Bu yarışmalar kimi zaman Kur’an-ı Kerimi güzel okumak, kimi zaman güzel ilahi söylemek kimi zamansa güzel ezan okumak konularında olabiliyor. Son Peygamber Hz. Muhammed’i (SAV) yakından tanımak, onun öğretilerini anlatmak, ilahi kültürle maddi ve manevi aleme katkıda bulunmak amacıyla her yıl Diyanet Gov Tr Gençlik Bilgi Yarışması düzenleniyor. İlgili yarışma Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Genel Müdürlükler tarafından tertip ediliyor. Sadece ortaokul düzeyinde öğrencilerin sınava katılımı mümkün oluyor.

Diyanet Gov TR Yarışması Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Ülkemiz genelinde düzenlenecek yarışma için bir takım şartların gerçekleşmesi isteniyor.

Bu şartlar;

 • Başvuru yapacak kişilerin ortaokul düzeyinde öğrenim görmesi isteniyor.
 • Yarışma için başvurular www.yarisma.diyanet.gov.tr adresinden elektronik olarak yapılması isteniyor.
 • Başvuru sahiplerinin 01/11/2022- 17/02/2023 tarihleri arasında belirtilen siteden başvuruları alınabiliyor.
 • Sınav sonuçları 26/02/2022 tarihinde başvuru adresinden açıklanacağı bildiriliyor.

Belirtilen şartları taşıyan ve gönüllü olarak ilgili yarışmaya katılım sağlamak isteyen öğrencilerin sınav için ilgili aşamaları izlemesi gerekiyor.

Diyanet Gov TR Yarışma Konusu Nedir?

Öğrenciler için istenen yeterlilik konusu eser Diyanet İşleri Bakanlığı yayınları arasında bulunuyor. Hz. Muhammed’ in Hayatı adlı eser Mevlana İdris mahlasıyla tanınan Prof. Dr. Casim Avcı’nın kaleminden çıkarak yarışmanın konusu haline gelmiştir. Yarışmada ki amaç başvuranların bilgi seviyesini ölçmekten yana olmayıp, bu yolla Peygamberimizi tanımak, onun bıraktığı mirası anlamak, uhrevi dünya düzeninde manevi duyguları solumak amaçlarını taşıyor. Bu konular aracılığıyla Başkanlık gençlerle buluşmayı hedefliyor.

Diyanet Gov TR Yarışması
Diyanet Gov TR Yarışması

Diyanet Gov TR Yarışması Ne Zaman Yapılacak?

Sadece ortaokul düzeyinde başvuruların alınacağı yarışma elektronik ortamda gerçekleşiyor. Gençlik Bilgi Yarışması olarak tanıtılan yarışmanın 19/02/2022 tarihinde saat 14.00’da yapılması planlanıyor. Yarışmaya başvuru sahipleri www.yarisma.diyanet.gov.tr/sinav adresi üzerinden katılım sağlayabiliyorlar.

Diyanet Gov TR Yarışmasının Ödülleri Nelerdir? 2022

Yarışma neticesinde dereceye giren öğrencilere bir dizi ödüllerin verilmesi planlanıyor. Türkiye geneli bir yarışma olması gözetilerek İl Müftülükleri ve Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı birimlerin vereceği ödüller farklılık arz edebiliyor.

İl Müftülükleri tarafından yarışmaya katılıp derece sağlayan kişilerden;

 • Birinciye 2000 TL.
 • İkinciye 1200 TL.
 • Üçüncüye 800 TL.
 • Dördüncü ile onuncu arasında bulunan derece sahiplerine 600 TL ödül verilmesi planlanıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı birimler ise;

 • Türkiye birincisine 20.000 TL.
 • İkincisine 17.500 TL.
 • Üçüncüsüne 10.000 TL.
 • Dördüncüsüne 5.000 TL.
 • Dördüncü ile onuncu arasında bulunan kademe hamillerine 2.500 TL ödül veriyor.

İller ve Türkiye geneli ödüller farklılık gösteriyor. İlgili konuya hakim olma durumuna göre verilecek ödülde değişiklik gösteriyor. Rekabetin olduğu sınav ortamında başarıda kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Yarışma Konusu Kitaba Ulaşım

Başvuru yapan öğrencilerin en çok sordukları sorular arasında yarışmaya konu kitaba nasıl ulaşılacağı konusunda geliyor. İlgili kitaba birçok platformdan ulaşmak mümkün olabiliyor. Söz konusu esere kitap ve video halinde ulaşmak gibi seçenekler mevcut konumdadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı internet sitesinden ve video izleme uygulaması Youtube üzerinden erişim sağlanabiliyor.

Sınav Sistemine Giriş Ekranı

Sınav için işaret edilen ilgili siteye Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar erişim sağlayabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için T.C. kimlik numarası, baba adı ve sitenin güvenlik kodu bilgileri talep ediliyor. Yabancı uyruklu kişiler için adı soyadı, baba adı, doğum yeri ve sitenin güvenlik kodunun girişi isteniyor. İlgili bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek kişilerin sisteme girişlerine izin veriliyor.

Neden Gençlik Bilgi Yarışması?

Geçmişten gelen maddi ve manevi mirasın gençliğe anlatılması ve gelecek kuşaklara aktarımının sağlanması hem geleneklerimiz hem de dinimiz açısından önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yaş ve kategoride birçok yarışmanın düzenlendiğini görmek mümkün oluyor. Gençlik Bilgi Yarışması ile de hedef kitleye ulaşılmak isteniyor.

Ağaç yaşken eğilir mantığıyla çıkılan bu yolda rekabeti ve başarıyı artıracak bu tip yarışmaların yapılmasının ülkemiz geleceğine katkı sağlayacağı açık bir şekilde görülüyor. Gelecek nesillere köprü işlevi gören gençlerimizin bilgi birikimleri artarken aynı zamanda aktarım yetileri sayesinde gelecek nesillere yön gösterici oluyorlar. Toplumların gelenek, görenek, öğreti ve din nişaneleri gençlere yönelik böyle uygulamaların artmasının toplum nezdinde faydalı olacağı değerlendiriliyor.

İsbasvurusu.web.tr, ziyaretçilerine aradığı iş, yardım kampanyaları, başvurular hakkında detaylı bilgi vermeyi hedefler.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir